Koncept produkcije

Pedagoški model temelji na sodobnem razumevanju znanja, učenja in poučevanja. V tem poglavju predstavimo pedagoške okvire, učne podlage (delovni načrti, izvedbeni kurikuli) in povežemo procese nastanka filma z predvidenimi učnimi načrti. Ključno je, da učnih načrtov za potrebe izvedbe pilotskega projeka ni potrebno spreminjati ali celo pisati na novo. Vse znanje, ki ga dijaki pridobijo, je del snemanja filma. Edino, kar se spremeni je modus operandi. Način in postopki podajanja tega znanja. V pilotskem projektu je torej potrebno: uskladiti učne načrte za potrebne predmete s konceptom produkcije v smislu izvedbe, izdelati izvedbene kurikule, določi se ciljna skupina in cilji produkcije, izvedba in pedagoška kadrovska struktura.

S pravno-formalnega vidika izvedba poteka v okviru aktivnosti šole, kar pomeni, da sledi standardom, normativom in zakonodaji, ki jih za tovrstne (in druge podobne) projekte postavlja postavlja Ministrstvo za šolstvo in drugi ustrezni organi.

Z etičnega vidika naracije in realizacije projekt temelji na enakih vrednotah kot jim sledi izvajanje javnega šolstva. Tako v scenariju ni kajenja, alkohola ali drog, uporabe neprimernega jezika, nasilja in drugih – menimo, da v slovenskih filmih prepogosto – uporabljenih “mašil”. Če pa se te elementi pojavljajo se pojavljajo v konceptu vzgajanje za strpnost in sprejemanje drugačnosti. Kot vzgojni primer ali način obravnave.

Organizacijsko film snemajo dijaki, ki opravljajo izvedbena dela in naloge. Njihovo delo koordinirajo študentje, ki skrbijo predvsem za logistično in svetovalno plat. Krovni nosilci posameznega sektorja so mentorji in filmski pedagogi, ki načrtujejo posamezno fazo ali sektor.

Strukturno to pomeni, da je izršni producent Srednja medijska in grafična šola Ljubljana, ki je obenem tudi krovni organizator in nosilec poslovnih, strateških, umetniških in drugih odločitev. Z SMGŠ Ljubljana sodelujejo partnerske šole iz Slovenije in Hrvaške. Partnerske šole sodelujejo na ravni sodelovanja v posazmenih sektorjih ali celostno pri izvajanju učnega procesa. Srednje šole imajo status pridruženih producentov (associate producers) in skrbijo za poslovne, strateške, umetiške in druge odločitve za področje, ki ga pokrivajo. Pri projektu sodelujejo uveljavljeni filmski ustvarjalci-pedagogi, ki so vodje sektorjev (sektor za kamero, sektor za zvok, sektor za masko, …). Le ti so mentorji dijakom, ki sodelujejo pri projektu v sklopu neposrednega pouka. Filmski ustvarjalci-pedagogi so lahko tudi profesorji na posamezni šoli.

Operativna shema je torej takšna:

Izvršni producenti (nosilci projekta) – pridruženi partnerji (koordinatorji posameznih področij) – mentorji (profesorji, filmski delavci in pedagogi, vodje oddelkov) – študentje in bivši dijaki (realizacija) – dijaki (izvedba).

Logistično se produkcija izvaja v treh fazah. Faza predprodukcije (priprave), faza produkcije (snemanje) in faza postprodukcije (urejanje posnetkov, bravno uporavljanje, ..). Faza predprodukcije se je pričela s šolskim letom 2013/2014. Faza produkcije obsega samo snemanje filmov. Prvi film – kratki igrani film TITOVA TRETJA ŽELJA – se snema od 21.4.2014 do 27.4.2014 na Brionih.  Postprodukcija poteka v poletnih mesecih, premiera je predvidena za Festival slovenskega filma leta 2014. Celovečerni film PREKUMRSKA GIBANICA se snema v aprilu in maju 2015, postprodukcija poteka v poletnih mesecih, premiera je predvidena na Festivalu slovenskega filma leta 2015.

V del priprav na snemanje filma sodijo tudi tedenska srečanja in mesečna srečanja, ki bodo potekala vse do pričetka snemanja. Tedenska in mesečna srečanja potekajo tudi s pomočjo elektronskih kanalov (VOX videokonference, skype in dopisne seje). Ob tem bodo v vsakem šolskem letu izvedene štiri intenzivne filmske delavnice od katerih bo vsaka izmed njih pokrivala določeno področje uresničitve projekta. Tretja oblika priprav je intenzivni projektni teden na katerem dijaki poslušajo predavanja in vadijo posamezne aktivnosti s področja, ki ga pokrivajo. Tedenska delovna srečanja potekajo v dveh oblikah: najprej kot študija filmske teorije in zgodovine filma, kjer si dijaki ogledajo referenčni film in slednjič v obliki predvanj uveljavljenih filmskih ustvarjalcev, ki predstavijo posamezo področje.

Drugi obširni sklop priprav na snemanje filma predstavlja projektni teden kjer bodo dijaki izdelali posamezne elaborate za specifična področja nastanka filma (luč, kamera, zvok, glasba). Obenem bodo na projektnem tednu tudi vadili igro (nastop) ter poslušali predavanja znanih filmskih ustvarjalcev. Predavanja so vezana na razvoj projekta in ponujajo širši vpogled v nastanek in realizacijo tovrstne produkcije. Na projektnem tednu bo potekal tudi prevod filma v angleški jezik za namene promocije in tujejezične kopije filma.

Samo snemanje filma predvideva 27-31 snemalnih dni. Poteka v spomladanskem času. Ko snemanje poteka v Ljubljani in okolici dijaki prenočujejo doma, v času osrednjega snemanja na otoku Visu pa bivajo bodisi v dijaškem domu, gostujejo pri družinah dijakov partnerskih šola ali bivajo v ustreznih hotelskih namestitvah (odvisno od dogovora). Ker so dijaki razdeljeni v skupine in ker več dijakov opravlja isto funkcijo ni potrebno, da so vsi dijaki prisotni na snemanju ves čas. Tako se je mogoče prilagoditi prostemu času, ki so ga dijaki pripravljeni nameniti realizaciji filma. Snemanje filma je razdeljeno na posamezne sklope tudi glede na letni čas v katerem se dogaja film, prav tako so prizor podobno razdeljeni tudi po težavnosti.  Obenem pa je snemanje prilagojeno učnemu načrtu za predmete, ki sodijo v sektor posamezne šole. Snemanje tako pomeni nadgradnjo predvidenega znanja, ki naj bi ga dijaki usvojili v posameznih učnih obdobjih. Pomeni dodatne vaje in pedagoške aktivnosti, ki jih mogoče zaradi omejenega razpoložljivega časa ni mogoče uresničiti v šoli. Ne gre za to, da dijaki to znanje pridobijo, ključno je, da jim praktična izkušnja omogoča izjemen vpogled v samo filmsko produkcijo.

Igralska zasedbo predstavljajo uveljavljeni profesionalni igralci, dijaki srednjih umetniških šol (predvsem smer dramaturgija in gledališka igra UG gimnazije Ljubljana in Nova gorica) ter naturščiki izbrani na avdiciji.